Dobrodružství na cestách

Cestovní pojištění – jak se v tom mám vyznat? – část 2.

Chystáte se na cestu do zahraničí a nevíte si rady s pojištěním? Jaké pojištění zvolit? Co má pojištění obsahovat? Na co si dát při výběru pozor? Jaký je rozdíl mezi pojištěním u rakouského spolku Alpenverein a ČHS Trio?

Pak je tento článek přímo pro vás. Tyto otázky jsem si kladla a následně zjišťovala odpovědi na webu i zákaznických linkách pojišťoven a spolků:

  1. Co vše obsahuje/má obsahovat cestovní pojištění a na co si dát pozor při výběru?
  2. Co dělat, když se stane nehoda v zahraničí?
  3. Jak je to s pojištěním na horách v ČR?
  4. Jaké cestovní pojištění si vybrat pro cestu do zahraničí?
  5. Jaký je rozdíl mezi Alpenverein a ČHS Trio?

V první části článku jsme se seznámili s odpovědí na první 2 otázky a nyní budeme pokračovat a podíváme se na další:

3. Jak je to s pojištěním na horách v ČR?

první části jsme si uvedli, že součástí cestovního pojištění jsou nejdůležitější 4 druhy pojištění:

  • Léčebné výlohy
  • Asistenční služby (včetně zásahu horské služby)
  • Úrazové pojištění
  • Pojištění odpovědnosti

V České republice máme léčebné výlohy zdarma. Tedy jsou hrazeny ze zdravotního pojištění, které si musíme platit.

Asistenční služby – Nyní se zaměříme pouze na úrazy na horách. Horská služba ČR spadá pod Ministerstvo pro místní rozvoj a její zásah je v České republice pro občany ČR také zdarma. Není nutné mít žádné připojištění.

Úrazové pojištění – zde už je na každém, zda si platíte úrazové pojištění. Tedy pojištění v případě smrti a v případě trvalé invalidity. Pokud jste již byli u nějakého finančního poradce, věřím, že vám toto pojištění bylo nabídnuto.

Pojištění odpovědnosti – většina lidí již toto pojištění má k pojištění domácnosti. Zkuste se kouknout na svou pojistku a případně navýšit limity! 😊

 

4. Jaké cestovní pojištění vybrat?

Pobytová dovolená u moře

Pokud jedete do Evropy a svou dovolenou strávíte na pláži u moře, bohatě vám vystačí standardní cestovní pojištění, které nabízí zdravotní pojišťovny, univerzální pojišťovny, banky, finančně poradenské skupiny atd. Případně můžete třeba využít srovnání a nabídku cestovního pojištění na www.epojisteni.cz a podobných webech. Také celoroční pojištění k platebním kartám vám vystačí.

V případě, že cestujete mimo Evropu, pak jen zkontrolujte, zda se vaše pojištění vztahuje i na vaši cílovou destinaci. Jinak je třeba se nechat připojistit.

Aktivní dovolená na horách v létě

Pokud jedete do hor a budete se držet turisticky značených cest, zde by vám také mělo stačit základní pojištění.

Za upozornění a kontrolu stojí, zda vaše pojištění obsahuje zásah horské služby (v případě, že se ztratíte a horská služba ví, kde jste) a pátrací služby (že se ztratíte a nikdo neví kde jste a pokouší se vás najít).

Také si dejte pozor, pokud vaše nejvyšší místo na trase překročí hranici 3 000 m n.m. Většina nabídek základního cestovního pojištění je pouze do výšky 3 000- 3500 m n.m. Výše je pak nutné připojištění.

Aktivní dovolená na horách v zimě

Většinou si představíme hlavně lyžování a snowboarding. Pro tuto sportovní aktivitu je již nutné mít připojištění pro zimní sporty a v případě cesty do Itálie i pojištění odpovědnosti, které je od roku 2022 vyžadováno.

Pozor si dejte na to, že zimní sporty zahrnují pouze lyžování po sjezdovce. Pokud se dostanete mimo ni, již vám pojišťovna nemusí uznat náhradu škody v případě úrazu!

Rizikové a extrémní sporty

Pokud rádi chodíte na feraty (až D a E), holdujete horolezectví a skialpinismu, zde již je nabídka velmi omezená. Mnoho pojišťoven tyto aktivity mají zařazeny do nepojistitelných sportů.

Některé pojišťovny vás můžou pojistit i na několik dní, ale je za zvážení, zda se vám to cenově vyplatí. Můžete se dostat na vysoké částky.

Většina sportovců využívá celoročního pojištění u spolků jako je Český horolezecký svaz nebo rakouský Alpenverein. Být členem pak zahrnuje také spoustu výhod a slev na ubytování, lanovky, do partnerských obchodů apod.

 

5. Jaký je rozdíl mezi Alpenverein a ČHS Trio?

Podíváme se na tyto druhy členství a pojištění dle rozdělení v první části článku o cestovním pojištění.

Jaké členství a pojištění jsem si vybrala já?

Každý rok jsem byla členem rakouského spolku Alpenverein a využívala výhod a slev na chatách v Alpách, k tomu jsem si zřizovala i členství u ČHS pro slevy na chatách a pohyb na skalách a horách na Slovensku, kam jezdím nejčastěji.

Když cenově srovnám obě varianty, tak mě ČHS Trio vychází na 1695,- Kč a Alpenverein včetně ČHS 2300,- Kč. Levněji (ČHS Trio) vyjde i členství rodiny, tedy 2 dospělí a děti. U matek/otců samoživitelů s dětmi Alpenverein členství vypadá finančně lépe (rodinné pojištění u ČHS Trio je za 1491 Kč oproti 785 Kč pro jednotlivce, dále každý rodinný člen platí příspěvek do členství u Slovinského horolezeckého svazu (různé ceny dle věku), kdežto u Alpenverein platí členství pouze rodič a děti do 18-ti let případně studenti do 27mi let jsou zdarma).

Co se týče územní platnosti, tak jsem prozatím na hory vystačila s Evropou. Jelikož letos zvažuji i Himálaj a možnost vystoupit na nějakou šestitisícovku, již je srovnání pro mě důležitější. U pojištění od UNIQA je možné se připojistit na svět na dobu 30-ti dnů za dodatečných 365,- Kč. Připojištění u Alpenverein nad 6000 m n.m. již stojí € 400 (= cca 10 000,- Kč). Rozdíl je markantní!

Ne každý však podniká expedici do vysoké nadmořské výšky. Nicméně i kdybych šla někde ve světě na hory do 6 tisíc metrů, stejně ČHS Trio vychází lépe (1695 + 365 = 2060 Kč vs Alpenverein včetně ČHS 2300 Kč).

V případě, že vyrážíte do hor pouze v ČR a na Slovensku a slevy na chatách v Alpách vás nezajímají, pak je zde i varianta být členem ČHS a pojistit se u UNIQA bez členství u Slovinského horolezeckého svazu. Tato varianta vás výjde na 1385 Kč.

A teď taky to důležité, když se něco stane, limity léčebných výloh u UNIQA jsou vyšší a navíc nemusím platit spoluúčast 70 Eur jako u Alpenvereinu. Pojištění prostřednictvím ČHS také kryje větší množství sportů a to nejen v terénu jako např. u cyklistiky u Alpenvereinu, kde se počítá pouze aktivita mimo osídlené oblasti u odpovědnosti za škodu.

Co se týče asistenčních služeb i zde je u pojištění od UNIQA vyšší limit krytí. Navíc nemají podmínku, že musí být využity u záchranných akcí pouze jejich smluvní partneři, jinak je doplatek až 750 EUR.

Úrazové pojištění Alpenverein nenabízí, pouze připojištění trvalé invalidity za příplatek. Ne, že by u ČHS Trio sumy byly závratně vysoké. Nicméně aspoň něco. 

Takže suma sumárum, asi už tušíte, kde jsem se nechala pojistit. A to sebe i své děti. Ano, využila jsem nabídky ČHS Trio.

A jak to máte s cestovním pojištěním vy?

 

Všem přeji hlavně bezpečné cestování a sportování!!!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *